< img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=3849874715303396&ev=PageView&noscript=1" />
Motorsykkelkjedekoblinger

Motorsykkelkjedekoblinger

Motorsykkelkjedekoblinger: Omfattende innkjøpsveiledning Sammendrag Markedsoversikt Markedet for motorsykkelkjeder over hele verden, som en oppdeling av verdimarkedskjeden, er omtrent 2,8 milliarder USD per 2024, mens et motorsykkelmarked knyttet til kjede anslås å ha en verdi på 3,6 milliarder USD...
Sende bookingforespørsel
Beskrivelse
Tekniske parametere

 

Motorsykkelkjedekoblinger: Omfattende anskaffelsesveiledning

Sammendrag

Motorcycle Chain Links

Markedsoversikt

Markedet for motorsykkelkjeder over hele verden, som en oppdeling av verdimarkedskjeden, er ca. USD 2,8 milliarder per 2024, mens et Chain motorsykkelmarked anslått til å verdsette USD 3,6 milliarder mot 2030 (Allied Chain motorsykkelmarkedet anslås å verdsette USD 3,6 milliarder mot 2030. Når det gjelder peo Allion-marked til 2360 milliarder USD.


Kapittel 1: Grunnleggende om motorsykkelkjedekoblinger

1.1 Grunnleggende om motorsykkelkjedekomponenter for franchisekjøpskontrakter

Hva er motorsykkellenker?

En kjede som brukes i motorsykler består av forskjellige sammenkoblede deler kjent som lenker og vikler seg rundt mellomakselens tannhjul på motoren og det bakre drivhjulet og overfører dermed kraft fra motorens utgående aksel. Hver av disse koblingene har flere komponenter med intrikat design.

Nøkkelkomponenter:

Indre plater:Bøsninger er strukturelle elementer av lenken og indre plater er konstruksjonskomponentene til lenken.

Ytre plater:Fullfører lenken ved å slå sammen med pinner.

Pinner:Dette er komponenter som forbinder de ytre platene og er slipt med høy presisjon.

Bøsninger:Dette er de indre platene som gir de roterende komponentene aksellager.

Ruller:Dette er komponentene som har den laveste tregheten og roterer på foringer og dermed reduserer friksjonen med tannhjultennene.

Hvert standardledd i en motorsykkelkjede fungerer etter rullekjedeprinsippet. Disse rullekjedene er klassifisert som simpleks (enkeltråd), dupleks (dobbeltråd) og tripleks (trippeltråd) på grunnlag av antall kjeder. Av disse typene er simplex-kjeden mest brukt i motorsykler.


Kapittel 2: Kjedeleddklassifiseringssystemer

2.1 Ulike typer kjedekoblinger: Et innkjøpsklassifiseringssystem

Å kunne skille mellom ulike typer kjedeledd er avgjørende innenfor området spesifikasjon og leverandørsamhandling når det gjelder kjedeledd og kjeder. Klassifiseringssystemet består av:

2.2 Klassifisering etter tonehøydedimensjon

En kjedestigning er avstanden i tommer som midten av en pinne er til midten av neste pinne:

Kjedestørrelse Pitch Rullediameter Intern bredde Søknadskategori
Kjedelenker i størrelse 35 3/8" (9,525 mm) 0,200" (5,08 mm) 0,188" (4,76 mm) Lette motorsykler, scootere
40 1/2" (12,7 mm) 0,312" (7,92 mm) 0,250" (6,35 mm) Små forskyvningsmotorsykler
41 1/2" (12,7 mm) 0,306" (7,77 mm) 0,250" (6,35 mm) Minisykler, go-kart
Kjedelenker i størrelse 50 5/8" (15,875 mm) 0,400" (10,16 mm) 0,375" (9,53 mm) Middels motorsykler (250-500cc)
520 5/8" (15,875 mm) 0,250" (6,35 mm) 0,250" (6,35 mm) Moderne sportssykler
525 5/8" (15,875 mm) 0,250" (6,35 mm) 0,312" (7,94 mm) Motorsykler med høy-ytelse
530 5/8" (15,875 mm) 0,312" (7,92 mm) 0,375" (9,53 mm) Tunge tursykler, cruisere
630 3/4" (19,05 mm) 0,469" (11,91 mm) 0,469" (11,91 mm) Vintage tunge motorsykler

Kategorien 1/2 kjettingledd er i gjennomsnitt den mest utbredte tonehøydestørrelsen i motorsykkelindustrien, og basert på tolldataanalyse fra 2024 utgjør 1/2 kjettingledd rundt 68 % av motorsykkelkjedene som kjøpes globalt.

2.3 Klassifisering etter materialsammensetning

Hvilken type komponenter som velges for kjedene har stor effekt på ytelsesegenskapene og også levetiden og totalkostnaden på kjeden.

Standard karbonstål kjedekoblinger

Materialspesifikasjon:AISI 1040-1045 karbonstål

Varmebehandling:kjerneoverflate herdet (HRC 58-62 overflate og HRC 30 35 kjerne)

Strekkstyrke:7000-11000 lbs. klipp under pitch

Kostnadsindeks:Grunnlinje (1,0x)

Områdekvalitet:15000-20000 miles under normale forhold

Rullekjedekoblinger i rustfritt stål

Materialspesifikasjon:AISI 304 eller 316 rustfritt stål

Korrosjonsbestandighet:definitivt i seiling, kyst og kjemisk atmosfære

Strekkstyrke:20-30 % lavere sammenlignet med karbonstål

Kostnadsindeks:2.8 3.5x standard karbonstål

Bruk:på motorsykler i ødemark, kyst og sjø

Anskaffelsesmerknad:SS kjettingledd reduserer ekstrakostnadene på grunn av vedlikehold av rust, men vedlikehold av kjedehjul laget av forskjellige materialer er et behov.

Kjedekoblinger i legert stål

Materialspesifikasjon:Kromolystål (4130, 4140)

Ekstra sterk:15-25 % høyere enn standard karbonstål

Kostnadsindeks:1.62.2x standard karbonstål

Bruk:for Racing og andre applikasjoner med høy ytelse eller tung belastning

2.4 Klassifisering etter konstruksjonstype

O-Ring- og X-ringforseglede kjedekoblinger

Kostnadspremie:standard kjeder pluss ekstra 40-80 %

Vedlikeholdsintervaller:fra 500 miles til 1000 miles pluss

Levetid:2-3x standard ikke-forseglede kjeder. I disse tilfellene betyr det at de totale eierkostnadene vil være lavere selv om investeringen er enorm.

Ikke-forseglede standardkjedelenker

Dagens standard kjettingledd er fortsatt de samme som for år siden, den eneste forskjellen er fraværet av tetningselementer.

Trenger smøring på ytterkantene hver 300-600 mil.

Selv om det var økonomisk, resulterte bruken av smøremidler i svært høy vedlikeholdsarbeid.

Utmerket for racerbiler på grunn av vektoptimalisering.

Kraftige-kjedelenker

Som har plater som er 15-25% tykkere.

Økte størrelse pinner.

Best for bruk med høyt dreiemoment.

Best for cruisere, tursykler og sykler modifisert med motorer.


Kapittel 3: Industrielle kjedekoblinger

3.1 Forstå industrielle kjedekoblinger

Industrielt er dette typene kjettingledd, for motorsykkel utover

Selv om denne veiledningen er for motorsykkelkjedekoblinger, er det overlatt til leverandørene å forstå kjettingleddene som brukes i bransjen for å vurdere nivået til kjedeleverandørene og nivået på produsentens ferdigheter.

Standard industrielle rullekjedekoblinger

Hylsene i disse kjedene er i form av rullelenker.

Kjedene til hver motorsykkel har disse kraftige leddene.

Kraftige industrikjeder

Kjedene til hver motorsykkel har disse kraftige leddene.

Disse kjedene er så tunge at de brukes i gruveutstyr og store industrimaskiner.

Det industrielle utstyret har over 48 000 lbs strekkfasthet.

Innkjøpsinnsikt:Produsenter av tunge industrikjeder har allerede metallurgiske ferdigheter samt kvalitetssikringssystemer som er fordelaktige for kjeder for motorsykler med høy ytelse.

3.2 Spesielle typer industrikjeder

Kjedekategori Pitch Range Kjedeegenskaper Produksjonskompleksitet
Stillegående kjede 3/8" - 2" Har tannkoblinger, mer stillegående i drift Høy
Engineering stålkjede 1" - 3" Kjede av varmebehandlet legert stål Veldig høy
Bladkjede Diverse Kjede med høy strekkfasthet og ingen ruller Medium
Kjedelenker i plast Diverse Kjede uten metalliske og dermed korrosjonssikre-lenker Medium

Å kjenne til de ulike typene industrielle kjedekoblinger hjelper innkjøpsteamene med å vurdere om potensielle leverandører har tilstrekkelige tekniske kapasiteter som er nødvendige for krevende bruksområder for kjeder for motorsykler.


Kapittel 4: Tekniske standarder og målinger

4.1 Anskaffelsesdokumenter som dekker tekniske standarder og målestandarder

Nøkkelfunksjoner og målestandarder

Presisjonen av produksjonstoleranser er en tilleggsfaktor for påvirkningen av ytelsen til kjeden, støyen den produserer og hvor lang tid den kan brukes. I dette tilfellet vil toleransene som kan endres være:

Pindiametertoleranse

Standard toleranse:0,001 tommer (±0,025 mm)

Racerkjeder med høy presisjon:0,0005 tommer (±0,013 mm)

Virkningen av toleransevariasjoner:avvik på 0,001 tommer kan senke levetiden til omtrent 8-12 prosent

Tonehøyde nøyaktighet

ISO 606 standardtoleranse:+0.10 prosent av verdien av tonehøyden

For 1/2 tommers kjettingledd:±0,0005 tommer per lenke

Kumulativ stigningstoleranse på en hvilken som helst lengde av kjedet 10 fot lang:±0,050 tommer maksimum

Krav til anskaffelse:Verifiseringsprosedyrer for pitch-nøyaktighet som skal beskrives i anskaffelsesdokumentene

Variasjon i rullediameter

Standard toleranse:±0,002 tommer (±0,05 mm)

Virkningen av avvik på standardtoleransen:ujevn rullediametertoleranser resulterer i ujevn slitasje og akselerasjon av et tannhjul

For å teste tommelfingerregel:SPC som skal brukes og Cpk skal være Cpk Større enn eller lik 1,33

4.2 Konvertering til måling for bestilling

Innkjøpsspesialister kan også og mesteparten av tiden konvertere kjeder til lenker, kjeder til føtter, kjeder til tommer og kjeder til meter for bekvemmelighet med bestilling, lagerføring og applikasjonsteknikk.

Kjedekoblinger til måletabell

Chain Pitch Lenker per fot Lenker per meter Konverteringsformel
1/4 tommers kjettingledd 48 157.5 Lengde (ft)=Linker ÷ 48
3/8 tommer (størrelse 35) 32 105.0 Lengde (ft)=Linker ÷ 32
1/2" (40, 41, 520) 24 78.7 Lengde (ft)=Linker ÷ 24
5/8" (50, 525, 530) 19.2 63.0 Lengde (ft)=Lenker ÷ 19.2
3/4" (630) 16 52.5 Lengde (ft)=Linker ÷ 16

Illustrasjon

En motorsykkel med en 120-leddet kjede bruker kjedestørrelse 50 5/8" kjede.

Lengde i fot:120 ÷ 19.2=6.25 fot

Lengde i meter:120 ÷ 63.0=1.905 meter

Lengde i tommer:120 × 0.625=75 tommer

Bruk Case

Ved estimering av bulkordrer kan kjede målt i lineære fot konvertert til kjeden med brukbare lenker deles ned som følger. 1000ft 1/2 pitch kjedekoblinger:

Totalt lenker:1000 × 24=24 000 koblinger

Totale kjedesammenstillinger:24 000 ÷ 120=200 forutsatt at lenker er gruppert sammen i kjeder som inneholder 120 lenker


Kapittel 5: Standarder og sertifiseringskrav

5.1 Kvalitetssikring må være tilpasset internasjonale kriterier

Anskaffelse av kjedeledd krever samsvar med internasjonale standarder.

5.2 Grunnleggende materialsertifisering

ISO 606:2015 - Kort-Presisjonsrulle- og bøssingkjeder

Fastsetter kjedestigningen, diameteren på valsen og bredden på kjedene

Krav til strekkfasthet for hver størrelse på kjedet

Nøyaktige kjedekomponenter for glide-monteringer

Anskaffelseskrav:Be om ISO 606-samsvarssertifisering med dimensjonale inspeksjonsrapporter

ANSI B29.1 - presisjonskraftoverføringsrullekjeder, vedlegg og tannhjul

Nordamerikansk tilsvarende ISO-standard 606

Inneholder andre gjeldende krav til festekjeder

Etablerer beregninger for vurdering av strekkfasthet

Merknad for anskaffelse:Kritisk for samsvar med det amerikanske markedet og validering av garantien

Japansk standard for rullekjeder er JIS B1801

Generelt akseptert standard for kjeder i Asia

Noe mindre i toleranse enn ISO 606

Merknad for anskaffelse:Når du kjøper fra japanske leverandører, bekreft kompatibilitet

5.3 Materialsertifiseringsdokumenter

Retningslinjer for innkjøp bør kreve at leverandøren oppgir:

1. Mill Test Certificates (MTC)

Kjemisk sammensetningsanalyse – identifisere karbon og legeringselementer

Innfanging og katalogisering av de varmebehandlede prøvene og relevante temperaturprofiler og holdetider

Registrering og katalogisering av testresultatene for å sikre Rockwell-hardhet i pinnene, foringene og platene

2. Rapporter for testing av strekkstyrken

Verifikasjon av den ultimate strekkfastheten (UTS)

Test og metodikk (ISO 606 vedlegg A)

Instruktør(er) gir en bestått kopi til den spesifikke graderte standarden

3. Rapporter for dimensjonell inspeksjon

Første artikkelinspeksjon (FAI) - nye produksjonskjøringer

Statistisk prosesskontroll (SPC) diagrammer for kontroll av prosessen

Koordinasjonsmålemaskin (CMM) for primærdimensjoner

4. Sertifiseringer for overflatebehandling

Tykkelse (8-12 mikron) på belegget for sinkbelagte kjeder

Limtestresultater for Ni-belagte kjeder

Korrosjonsbestandige prøver produsert ved saltspraytesting (ASTM B117)


Kapittel 6: Spesialiserte kjedekoblingskonfigurasjoner

6.1 Kjedelenker av klasse 35: Tekniske spesifikasjoner og bruksområder

Kjedeklasse 35 brukt i små-motorsykler og andre kraftsportapplikasjoner er den letteste bruken av lettkjede:

Tekniske spesifikasjoner:

Pitch:3/8 tommer (9,525 mm)

Rulle diameter:0,200 tommer (5,08 mm)

Pinne diameter:0,141 tommer (3,58 mm)

Platetykkelse:0,050 tommer (1,27 mm)

Strekkstyrke:Minimum 1900 lbs

Arbeidsbelastningsgrense:380 lbs (med 5:1 sikkerhetsfaktor)

Bruksegnethet:

Motorsykler dev 125cc

El-sykler

Mini- og pitsykler

Gokarts for fritidsaktiviteter.-

Betraktninger:

Den billigste

110 til 96 leddkjedelengder

6.2 Engineering og innkjøpsstrategier for tilpassede kjedekoblinger

Tilpassede applikasjoner som krever ingeniørdesign av tilpassede kjettingledd:

Retro passform for veteranmotorsykler krever et unikt forhold og kjedehjulsdesign

Ta med titan for å redusere vekten for kjeder som brukes i racing

Eksotiske legeringer for å motstå et korrosivt miljø for marine patruljemotorsykler

Forsterkede plater for bruk med høyt dreiemoment

Forsterkede plater tilpasset for racingformål

Spesialbelegg og overflatebehandlinger

Belegg PTFE (Teflon) for å redusere friksjonen

Dekorativt svart oksid for estetisk appell og korrosjonsbeskyttelse

Spesialbelagt gull av sink for motorsykler

6.3 Innkjøpsrammeverk for spesialdesignede kjeder

Anskaffelsesstadiet Aktiviteter Tidslinje Kostnadspåvirkning
Krav Definisjon Ingeniørhjelp og spesifikasjonsdefinisjon 1-2 uker Tekniske kostnader: $500 - $2000
Leverandørvalg RFQ og kapasitetsbestemmelse 2-3 uker -
Verktøy og oppsett Custom Die Development 6-10 uker Verktøykostnad: $3000 - $15000
Første artikkelinspeksjon Testing og dimensjonsbekreftelse 1-2 uker Tester $800 - $1500
Produksjon Produksjonskjøring 2-4 uker Produksjonspremie 40-200 % vs standard

Kapittel 7: Rullekjedelenker Størrelser Referanse

7.1 Størrelsestabell for motorsykkel

Å kjenne størrelsene på rullekjedelenker hjelper deg å vite hva du skal spesifisere og hva du skal kommunisere til leverandørene.

Størrelsesbetegnelse Pitch (tommer) Pitch (mm) Rullediameter (tommer) Typisk bruk Markedsandel
25 1/4 6.35 0.130 sykler med motor <1%
35 3/8 9.525 0.200 scootere og minisykler 8%
40 1/2 12.7 0.312 gamle motorsykler 5%
41 1/2 12.7 0.306 go-kart og minisykler 3%
420 1/2 12.7 0.306 starter motorsykler 15%
428 1/2 12.7 0.335 motorsykler 125-250cc 12%
520 5/8 15.875 0.250 400-750cc sportssykler 28%
525 5/8 15.875 0.250 sportssykler 600-1000cc 18%
530 5/8 15.875 0.312 Cruisere, tursykler 10%
630 3/4 19.05 0.469 Tunge veteransykler 1%

Disse tallene inkluderer markedsandelsstatistikken fra 2024 over volumet av kjeder solgt over hele verden.


Kapittel 8: Leverandørvurdering og valg

8.1 Et beslutningsrammeverk for kjerneleverandørkvalifisering

På innkjøpsfeltet må fagpersonen som er ansvarlig for å kjøpe forsyningskjeden kvalifisere kjedelinkleverandører basert på flere og forskjellige aspekter for å sikre kvalitet, pålitelighet og kostnadseffektivitet:

8.2 Vurdering av produksjonsevne

Produksjonskapasitetsmålinger:

Minimum 5 millioner koblingsproduksjonskapasitet per år for å sikre pålitelig forsyning

Minimum 2 produksjonslinjer for å sikre produksjonsfortsettelse for ordren

Automatiseringsnivå: jo mindre variasjon er, desto bedre er CNC-maskinering og automatisert montering

Kvalitetskontroll: ISO 9001:2015 obligatorisk sertifisering, IATF 16949 sertifisering foretrukket

Funksjonell testing

Funksjonell testing inkluderer testing av fleksibiliteten og artikulasjonen til delene. Hver produksjonsbatch bør inneholde minst én prøve for testing av strekkfastheten, og til slutt bør emballasjen kontrolleres for riktig mengde smøremiddel.

Kvalitetssystemdokumentasjon inkluderer:

Prosess FMEA (feilmodus og effektanalyse)

Kontrollplaner for hver kjedespesifikasjon

Sporbarhetssystemer som kobler ferdige produkter til råvarer

CAPA (korrigerende og forebyggende tiltak)

8.3 Finansiell due diligence

Leverandørens økonomiske helse påvirker direkte påliteligheten til forsyningskjeden.

Sjekkliste for finansiell due diligence:

Minst 5 års dokumentert merittliste

3 år med revidert regnskap

D&B-poengsum eller tilsvarende

Maks 25 % inntektskonsentrasjon på én klient

Minimum $2 millioner produktansvarsforsikring

8.4 Resiliens i forsyningskjeden

Indikatorer for forsyningskjederesiliens inkluderer:

Dobbel-kilde for råvarer

Minst 30 dager med sikkerhetslager for kritiske deler

Dokumenterte forretningskontinuitetsplaner

Geografiske risikovurderinger med tanke på naturkatastrofer og politisk ustabilitet

8.5 Leverandørrevisjonsrammeverk

Før-revisjonsdokumentasjon

En leverandørrevisjon bør evaluere følgende før-revisjonsdokumentasjon:

Kvalitetsmanual og prosedyrer (ISO 9001-system)

Prosessflytdiagrammer for produksjon av kjettingledd

Kontrollplaner for hver produktfamilie

Kalibreringsregistreringer for måleutstyr

Opplæringsrekord for kvalitetsinspeksjonspersonell

Kundeklagelogger og de korrigerende tiltakene som er utført de siste 24 månedene

Internrevisjonsrapporter (siste 12 måneder)

Leverandørytelsesmålinger og forbedringstiltak

Evalueringsområder for-revisjon på nettstedet

Produksjonsvirksomhet (40 % av revisjonsvekten):

Renslighet og organisering (5S implementering)

Programmer og poster for vedlikehold av utstyr

Materialflyt og arbeids-i-prosesskontroll

Sporbarhetssystemets effektivitet

Bytteprosedyrer og validering

Kvalitetssystemer (35 % av revisjonsvekten):

Inspeksjonsutstyrets kalibreringsstatus og frekvens

Prosedyrer for første artikkelinspeksjon

Ikke-konform materialkontroll og disposisjon

Implementering av statistisk prosesskontroll

Målesystemanalyse (Gage R&R-studier)

Ledelse og kontinuerlig forbedring (25 % av revisjonsvekten):

Ledelsens gjennomgangsprosess

Key performance indicators og trendanalyse

Opplæring av ansatte og kompetansevurdering

Effektivitet av korrigerende tiltak

Leverandørutviklingsprogrammer for råvareleverandører

Revisjonsscoresystem:

90-100 poeng:Godkjent leverandør, årlige revisjoner

80-89 poeng:Betinget godkjente, halvårlige-revisjoner med forbedringsplan

70-79 poeng:Betinget godkjenning med månedlig tilsyn og definert forbedringstidslinje

Under 70:Ikke godkjent, diskvalifisert fra leverandørpool


Kapittel 9: Totale eierkostnader

9.1 TCO-komponenter for kjedeleddinnkjøp

Anskaffelsesbeslutninger bør strekke seg utover enhetspris for å omfatte totale eierkostnader (TCO):

Direkte kostnader:

Enhetskjøpspris per ledd eller per kjedemontasje

Transport- og logistikkkostnader

Importavgifter og avgifter (hvis aktuelt)

Lagerkostnader (vanligvis 18–25 % årlig)

Utgifter til pakking og håndtering

Kostnader knyttet til kvalitet:

Innkommende inspeksjoner

Kundekostnad på grunn av omarbeidede, utrangerte eller sorterte defekte produkter

Kostnader knyttet til krav og avkastning på garantier

Feil i feltet, spesielt de som er relatert til OEM-applikasjoner

Indirekte kostnader:

Relasjoner til og tid brukt på leverandører

Ytelse av ingeniørstøtte når det er spesifikasjons-/kravproblemer

Kostnader ved overskudd (bestemt og høye transportkostnader)

Betalingsstrøm og andre administrative overhead

9.2 Eksempel på TCO-beregning

Eksempel: Ser du etter to leverandører for størrelse 520 kjettingledd for 50 000 kjeder årlig:

Kostnadskategori Leverandør A (lavere pris) Leverandør B (høyere pris)
Enhetspris per kjede $12.50 $14.80
Årlig volum 50,000 50,000
Kjøpskostnad $625,000 $740,000
FOB $18,000 $8 000 (lokal leverandør)
Innkommende befaring $15,000 $6 000 (sertifisert kvalitet)
Defektrate 2.1% 0.4%
Feilhåndteringskostnader $32,000 $6,000
Lagerbeholdning (leveringstid) $28 000 (90 dager) $16 000 (30 dager)
Forsyningsavbrudd (historisk) $12,000 $2,000
Totale eierkostnader $730,000 $778,000
TCO per enhet $14.60 $15.56

Analyse:Kostnadsverdi TCO gitt den lavere enhetsprisen for leverandør A ($12,50 vs. $14,80) TCO antyder at prisforskjellen er mindre enn 6,2 % ($14,60 vs. $15,56). Dette er langt mindre enn forventet prisforskjell på 18,4 %.

Med tanke på den forbedrede kvaliteten, reduserte ledetider, påliteligheten til forsyningskjeden og den litt høyere TCO, kan de immaterielle fordelene på grunn av konsistent kvalitet og redusert operasjonell kompleksitet fortsatt være verdt det for mange organisasjoner.


Kapittel 10: Forhandlingsstrategier og kontraktsvilkår

10.1 Kvalitet og tekniske spesifikasjoner

Referanser til spesifikke industristandarder (ISO 606, ANSI B29.1)

Innlemming av akseptstandarder og kvalitetsmålinger

Første artikkelinspeksjon for nyproduserte varer og designendringer

Sertifikater for materialsamsvar (fabrikktestsertifikater)

Sporbarhet til produksjonspartier

10.2 Priser og kommersielle vilkår

Grunnpris og volumrabatt

Råvarepriseskalering (stålprising)

Betalingsbetingelser på 2/10 Netto 30

Definerte incoterms (EXW, FOB, CIF, DDP)

Valuta og utenlandsk valutakurs posisjonert på pris

10.3 Levering og logistikk

Ledetidsforpliktelser med resultatkort for levering til rett tid (mål: 95 %)

Fremskynde kostnadene

Produktbeskyttende emballasje

Forsendelses- eller leverandøradministrert-beholdning

Nødordrebestemmelser

10.4 Kvalitetssikring og garanti

Standard garanti: 12-24 måneder etter levering

Garantikrav: material-, produksjons- eller størrelsesfeil

Responstid for avvik-: 48–72 timer på kritiske

Returmaterialautorisasjon og RMA

Kostnad (erstatningsdel, arbeid, følgeskader) for mislykket produktlevering

10.5 Ytelsesmålinger og kontinuerlig forbedring

Leverandørmålekort: kvalitet (40 %), levering (30 %), respons (20 %), kostnad (10 %)

Bransjeresultattrendanalyse og kvartalsvise forretningsgjennomgangsmøter

Kontinuerlige forbedringer og forbedringsmål (f.eks. forbedre kvaliteten med 5 % hvert år)

Kostnadsreduserende tiltak og deling av fordeler


Kapittel 11: Applikasjonsteknikk

11.1 Matchende kjedekoblinger til motorsykkelkrav

Rammeverk for applikasjonsanalyse

Evaluering av driftsparametre for motorsykkel for å velge passende kjettingledd.

Krav til dreiemoment og kraftoverføring

Beregning av effektvurdering:

Flere faktorer vil påvirke den maksimale kraften som en kjede vil overføre.

Effektberegning:HP=(kjedespenning × kjedehastighet) / 396 000

Hvor:

Kjedespenning=dreiemoment × (2 / stigningssirkeldiameter på drevet tannhjul)

Kjedehastighet=(stigning × antall tenner × RPM) / 12 (i fot per minutt)

Illustrasjon:

95 HK @ 12 000 RPM 600 cc sportssykkel motorsykkel

Bakhjulshastighet ~ 4.800 RPM i toppgir

16-tanns mellomaksel og 45-tanns bakhjul

Nødvendig kjede: Kjedelenker i størrelse 520 (5/8" pitch)

Validering av kjedevalg:

520 kjedes strekkstyrke ~ 8400 lbs

Servicefaktor for motorsykkelapplikasjoner: 1,5-2,0

Arbeidsbelastning: 8400 lbs ÷ 2=4,200 lbs

Beregnet kraftspenning=2,800 lbs

Sikkerhetsmargin 50 % (tilstrekkelig for gateapplikasjoner)

11.2 Miljøforholdsvurdering

Korrosjonseksponeringsmatrise:

Miljøtype Standard stålkjede Sink-belagt kjede SS-kjedekoblinger Anbefaling
Innlandet, tørt klima Glimrende Glimrende Over-spesifikasjon Standard tilstrekkelig
Coastal (>5 miles fra havet) Bra med vedlikehold Glimrende Glimrende Sink-belagt foretrekkes
Kyst (<5 miles) Fattig God Glimrende Rustfritt stål anbefales
Marine/strandpatrulje Uakseptabelt Rettferdig Glimrende Rustfritt stål nødvendig
Industriell kjemisk eksponering Fattig Fair til god Glimrende Rustfritt eller spesialbelegg
Høyt støv/slipemiddel Rettferdig God God Forseglet kjede anbefales

Temperaturhensyn:

Standard kjeder:-20 grader F til +250 grader F driftsområde

High-temperature applications (>250 grader F):Spesielle smøremidler eller keramiske belegg kreves

lav-temperaturapplikasjoner (<-20°F):Verifisering av materialpåvirkningstesting er nødvendig

11.3 Vedlikeholdsevne og livssyklusplanlegging

Matching av vedlikeholdsprofiler:

Forseglede kjedekoblinger (O-ring, X-ring):

Startkostnad: $80-$180 for typiske motorsykkelapplikasjoner

Vedlikeholdsintervall: 1,000+ mil mellom smøring

Forventet levetid: 25 000-35 000 miles (standardkjøring)

Best for: Gatesykler, touring, ryttere med begrenset vedlikeholdstid

Total livssykluskostnad: Lavere på grunn av forlenget levetid og redusert vedlikehold

Ikke-forseglede standardkjedekoblinger:

Startkostnad: $40-$90 for typiske applikasjoner

Vedlikeholdsintervall: 300-600 miles mellom smøring

Forventet levetid: 12 000-18 000 miles (standardkjøring)

Best for: bane/racing (vektbesparelse), tung terreng-(enklere rengjøring)

Total livssykluskostnad: Høyere på grunn av hyppig utskifting og vedlikeholdsarbeid


Kapittel 12: Industri-Spesifikke applikasjoner og kasusstudier

Kasusstudie 1: Motorsykkelprodusent OEM-kjedeinnkjøp

Kundeprofil:

Dette selskapet er en av de regionale produsentene av motorsykler

Dette selskapet produserer 150cc til 400cc motorsykler med fokus på fremvoksende markeder

Dette selskapet ønsker å forbedre garantiytelsen mens de holder kostnadene innenfor budsjettet

Anskaffelsessvar:

Den primære kjedeinnkjøpet er for en kjede i størrelse 428 som består av 1/2 tommers stigning og 0,335 tommers rulle

Kjedematerialet er karbonstål og er sinkbelagt

Innkjøpskonfigurasjonen er for en ikke-forseglet standardkjede for å optimalisere kostnadene

Kjedekvaliteten skal være i samsvar med ISO 606 med ytterligere 10 % platetykkelse

Anskaffelsen var doble kilder til kvalifiserte produsenter

Kilde:

Tier 1-leverandøren var en premiumprodusent med en IATF 16949-sertifisering for 60 % av volumet

Nivå 1 leverte kjeder til en pris på $6,85 per kjede for kjeder med 108 ledd og en defektrate på 0,3 %

Nivå 1 hadde 60-dagers betalingsbetingelser og var FOB-fabrikk

Resultater:

Den totale feilraten var 0,62 %

Garantikravene var 0,08 % som er bedre enn målet på 0,15 %

Selskapet var i stand til å spare 187 000 dollar mens feilfrekvensen for leverte kjeder var betydelig over målet

Kasusstudie 2: Ytelsesmotorsykkelmotormodifikasjon

Kundeprofil:

Uavhengig motorsykkelbutikk

Spesialiserer seg på motormodifikasjoner for sportssykler

Prosjekt: 600cc inline-4 motoroppgradering

Utfordring:

Maksimalt dreiemoment har økt med 18 % til 88 lb-ft

Den opprinnelige kjedesikkerhetsfaktoren ved lagerstyrke er 2,1

Den modifiserte sikkerhetsfaktoren ved bruk av aksjekjeden er 1,75 (som er under den anbefalte terskelen på 2,0)

Løsning:

Ny kjedespesifikasjon: 530 X-ringkjede (5/8" stigning, 0,312" rulle)

Konstruksjon: Legert stål (kromoly)

10 600 lbs (mot . 8 900 lbs for 525) strekkstyrke

X-ringtetning som beholder smøringen

Sikkerhetsfaktor ved modifisert effekt er 2,26

Koste:

Kjede: $185 (130 lenker)

Nye kjedehjul foran og bak kreves for å matche kjedestørrelsen

Total pakke er $425 (kjede + tannhjul)

Forventet levetid: 20 000-28 000 miles (under ytelsesforhold)

Kasusstudie 3: Innkjøp av motorsykkelbudtjeneste

Flåteprofil:

450 motorsykler (pendlersykler 250cc-400cc)

35 000-40 000 miles per år per sykkel

Urbane og alle-værforhold

Tidligere utgave: Arbeidskostnader og erstatninger for høy kjedevedlikehold

Innkjøpsutfordring:

Erstattet med 520 standard ikke-forseglede kjeder

Gjennomsnittlig utskiftingsintervall: 14 000 miles

Årlig kjedeforbruk: 1,200+ kjeder

Nedetid: Smøring hver 500 miles forårsaker betydelig vedlikeholdsbyrde

Løsningsimplementering:

Ny spesifikasjon: 520 O-ringforseglede kjettingledd

Materiale: Standard karbonstål med førsteklasses sink-nikkelbelegg for økt korrosjonsbestandighet

Kvalitetsstandard: ISO 606 med tilleggskrav til utmattelsestesting

Leverandørkvalifikasjon: Trenger demonstrert erfaring fra flåteapplikasjoner

Innkjøpsøkonomi:

Kostnadsfaktor Original ikke-forseglet Ny O-ring forseglet Delta
Kjede enhetskostnad $58 $98 +$40
Gjennomsnittlig levetid 14.000 miles 28.000 miles +100%
Kjeder per sykkel årlig 2.7 1.4 -48%
Årlig kjedekostnad/sykkel $157 $137 -$71 000 flåte
Smørearbeid/sykkel $180 $72 -$48 600 flåte
Nedetidskostnad/sykkel $85 $34 -$22 950 flåte
Total årlig kostnad/sykkel $422 $243 -$142 500 flåte

Resultater etter 18 måneder:

Kjede-relaterte sammenbrudd redusert med 76 %

Vedlikeholdsarbeidstimer redusert med 62 % for kjedeservice

Gjennomsnittlig oppnådd kjedelevetid: 26 800 miles (95 % konfidensintervall: 24 500–29 100)

Forbedring av flåtens oppetid: 2,3 % (oversatt til ekstra inntektskapasitet)

Avkastning på investeringen: 6,8 måneder

Innkjøpsstrategi validert og utvidet til hele flåten


Kapittel 13: Vanlige smertepunkter og løsninger for innkjøp

Smertepunkt 1: Spesifikasjonsforvirring og feil bestilling

Problem

Innkjøpsteam sliter ofte med kompleksiteten i forsyningskjedens nomenklatur, noe som fører til feil spesifikasjoner og:

Inkompatible kjeder levert (feil stigning, bredde osv.)

Produksjonen forsinkes mens de riktige delene fremskyndes

Økte kostnader fra rushtransport og produksjonsstans

Anstrengte leverandørforhold på grunn av opplevd "leverandørfeil"

Grunnårsaker:

For mange navnekonvensjoner (ANSI-, ISO- og -produsentspesifikke betegnelser)

Lignende spesifikasjoner med kritiske forskjeller (520 vs. 525 vs. 530)

Ufullstendig forståelse av de forskjellige dimensjonene til kjettingleddene

Intern mangler standard spesifikasjonsdokumentasjon

Løsningsramme:

1. Kompiler en hovedspesifikasjonsmatrise- for alle kjedeapplikasjoner, utarbeide et internt referansedokument.

Utstyr/applikasjon Kjedestørrelse Pitch Rulle Dia Bredde Lenker Alternative størrelser Leverandør del #
Modell XR250 428 1/2" 0.335" 0.250" 126 420 (nedgradering) ABC-428-126
Modell SP600 520 5/8" 0.250" 0.250" 120 525 (oppgradering) ABC-520-120

2. Implementer et tre-punkts-verifiseringssystemfør enhver kjedebestilling:

Bekreft stigningsdimensjonen i tommer og millimeter

Bekreft rullediameteren og innvendig bredde

Kryss-sjekk kjedehjulsspesifikasjonene (tanntall, stigningssirkeldiameter)

3. Leverandørpartnerskapsprotokoller:

Spesifikasjonssignering-før produksjon

Eksempelgodkjenning av «Første-gang-kjøp».

Delte spesifikasjonssystemer

Kvartalsvise opprettingsspesifikasjoner

4. Opplæring og dokumentasjon:

Intern opplæringsmodul om hvordan man identifiserer ulike typer kjettingledd

Visuelle referanseguider sammen med ekte kjedeprøver

Sertifisering av kjedeordrebehandlere blant innkjøpspersonell

Fotografisk oversikt over aksepterte kjedekonfigurasjoner for referanse

Smertepunkt 2: Kvalitetsinkonsekvens og defekthåndtering

Problem

Operasjonelle utfordringer oppstår fra kvalitetsvariasjoner mellom produksjonspartier, inkludert:

Dimensjonelle inkonsekvenser i en batch som fører til problematiske installasjoner

Utidig svikt fra materialer og varmebehandlingsfeil

Garantikrav for OEM-er og kundemisnøye

Bransjedata:Kvalitetsrelaterte problemer tilsvarer:

Defektrate > 2 %=12 - 18 % av de totale anskaffelseskostnadene

$ 145=gjennomsnittlig kostnad for defekt kjede og påløpte kostnader for inspeksjon, håndtering, omarbeiding og produksjonsavbrudd

Garantikrav=3 - 5 ganger komponentkostnaden

Løsningsramme:

1. Krev statistisk kvalitetskontroll implementert av leverandører

Beordre bruk av SPC på kritiske egenskaper:

Pinne diameter:innenfor ±0,0008" (kontroll), ±0,001" (spesifikasjon), Større enn eller lik 1,67 (Cpk) hver 100.

Pitch nøyaktighet:±0,0005"/lenke (kontroll), ±0,0004"/lenke (spesifikasjoner) Større enn eller lik 1,67 (Cpk) hver 500.

Platetykkelse:±0,001" (kontroll), ±0,002" (spesifikasjon) Større enn eller lik 1,33 (Cpk) hvert skift

Strekkstyrke:±5 % av nominell (kontroll), ±8 % av nominell (spesifikasjon) Større enn eller lik 1,33 (Cpk) per batch

2. Utvikle skip-program for inspeksjon av partier

100 % inngående inspeksjon er standarden for kvalifiserte leverandører.

Etter tre måneder ved en feilrate under 0,5 %: Prøvetakingen kan reduseres til 20 %

Etter seks måneder ved en defektrate lavere enn 0,3 %: Prøvetakingen kan reduseres til 5 % med kvartalsvise revisjoner

Defektraten som overskrider terskelen vil føre til automatisk 100 % inspeksjon til defektraten faller under terskelen

3. Program for leverandørkvalitetsingeniør (SQE).

Ingeniører vil bli tildelt de 3-5 beste kjedeleverandørene for å overvåke og kontrollere produksjonen deres

Kvalitetsmåling og trendanalyse vil bli gjennomgått på månedlig basis

På kvartalsbasis vil prosesser på stedet bli gjennomgått, og alle prosesser på stedet vil bli gjennomgått med mulighet til å ta opp eventuelle bekymringer

Fokus på kvalitetsspørsmål og prosesser på stedet

Prosjekt- og målprosesser vil bli videreført på kvartalsbasis

4. Defektklassifisering og responsprotokoll

Defektkategori Eksempler Responstid Leverandørhandling kreves
Kritisk Strekkfasthetssvikt, feil materiale 24 timer Umiddelbar inneslutning, 8D-rapport, 100 % sortering
Major Dimensjonert utenfor toleranse, beleggsfeil 48 timer Inneslutningsplan, rotårsaksanalyse, korrigerende tiltak
Mindre Kosmetiske problemer, emballasjefeil 5 dager Korrigerende handlingsplan, forebyggende tiltak

Smertepunkt 3: Forstyrrelse i forsyningskjeden og variasjon i ledetid

Problem

Ledetid og forstyrrelse i forsyningskjeden forårsaker:

Produksjonsstopp på grunn av kjedelager av materialer

Økte bærekostnader på grunn av for stort sikkerhetslager

Fremskyndede gebyrer på grunn av hastebestillinger

Tapte salgsmuligheter for ettermarkedsdistributører

Grunnårsaker:

Stålprising og tildeling

Leverandørkapasitet og etterspørsel

Logistikk og transportspørsmål

Omarbeid og erstatningsproduksjonskvalitetsproblemer

Løsningsramme:

1. Implementer multi-lagerstrategi:

Sykluslagerberegning:

Ledetid: Gjennomsnittlig leverandørens ledetid + sikkerhetsmargin

Etterspørselsrate: Gjennomsnittlig månedlig forbruk

Sykluslager=Ledetid x etterspørselsrate

Beregning av sikkerhetslager:

Sikkerhetslager=Z-poeng x σ x √(Ledetid)

Der Z-score tilsvarer ønsket servicenivå (1,65 for 95 %, 2,33 for 99%) og σ=Standardavvik for etterspørsel

Eksempel på beregning for 520 kjedekoblinger:

Gjennomsnittlig månedlig etterspørsel: 1000 kjeder

Gjennomsnittlig ledetid: 45 dager (1,5 måneder)

Ledetidsvariasjon: ±10 dager

Etterspørselsvariabilitet: Standardavvik=150 kjeder/måned

Målservicenivå: 95 % (Z=1.65)

Beregninger:

Sykluslager: 1,5 måneder x 1,000=1,500 kjeder

Sikkerhetslager: 1,65 x 150 x √1.5=303 kjeder

Totalt lagermål: 1 803 kjeder

Ombestillingspunkt: 1,803 - (1000 x 1,0)=803 kjeder (utløser bestilling ved 30 dager igjen)

2. Utvikle leverandørdiversifiseringsstrategi

Risiko-basert innkjøp og årlig volum

Kritikk Volum Strategi Aktive leverandører
Oppdrag-kritisk >$500K Primær + kvalifisert backup 2 aktive
Viktig $100K-$500K Primær med identifisert backup 1 aktiv + 1 kvalifisert
Standard <$100K Enkeltkilde med beredskapsplan 1 aktiv

Geografisk diversifisering:

Foretrukket leverandør:Regional forsyning for å sikre rask levering og kvalitetskontroll

Sekundær leverandør:Bruk ytre områder for avbruddstilfeller

Ikke ta med leverandører:For å sikre ingen samarbeid (konkurrenter koordinerer ikke for å senke priser)

3. Implementering av VMI-programmer (Vendor Managed Inventory).

For høyvolumskjeder (større enn 10 000 enheter per år):

Leverandøren holder varebeholdning på kundens sted

Leverandøren holder styr på varelageret og erstatter det etter hvert som det brukes

Kundens fordeler er reduserte lagerkostnader, forbedret kontantstrøm og garantert forsyning

Leverandørens fordeler er etterspørselssynlighet, effektiv koordinering av produksjonen og mer effektive relasjoner

VMI-programstruktur:

Definerte minimums- og maksimumsnivåer for overflødig beholdning

Definert beholdningseierskapsoverføringspunkt

Definert ansvar for utrangering og aldring av inventar

Definerte parametere for lageruttaksfrekvens og overskytende lagernivåer

Kvartalsvis revisjon og justering av definerte parametere

4. Etablere synlighet i forsyningskjeden

VMI kombinert med EDI og andre nye teknologier tillater forbedret prognoser og forsyningssikkerhet:

Leverandørportal med synlighet til-beholdning

Delt etterspørselsprognose med leverandøren (rullende 6-måneders prognose)

Et tidlig varslingssystem for potensielle forstyrrelser

Et måleinstrumentpanel for kunden for å spore ordrestatus, ledetider og kvalitet

Smertepunkt 4: Håndtering av kostnads- og prisvolatilitet

Problem

Råvarekostnadsvolatilitet med så mye 20-40 % hvert regnskapsår, i tillegg til uforutsette kostnadsøkninger, skaper budsjettutfordringer

Kostnadsøkninger fører til budsjettoverskridelser

Uten en forutsigbart lav kostnad er budsjettet ute av kontroll og har en konkurranseulempe

Et selskap synes det er vanskelig å planlegge sin økonomi på lang sikt

Det er problemer med volatilitet i stålprisene, det meste av prisene for kjedeleddene er drevet av stålkostnadene.

Før pandemien økte stålkostnadene med nesten 85 % på grunn av pandemi{1}}relaterte forsyningsbegrensninger. Så i 2022 falt kostnadene med 35 % ettersom forsyningskjedene ble bedre og pandemienes restriksjoner ble avslappet. Fra 2023 og starten av 2024 har stålkostnadene vært ganske konsistente, med bare 5-12% endringer årlig.

Løsningsramme:

1. Indeksering for prisavtaler

Du kan forhånds-strukturere kontraktene dine med automatiske justeringer basert på stålkostnaden.

Formel:Justert pris=basispris × (nåværende stålindeks / basisstålindeks)

Eksempel:

Du setter en grunnpris på 75,00 dollar til kjeden din, som er på størrelse med 525 kjettingledd, og den er O-ringforseglet (med 120 ledd) og er helt laget av stål.

I henhold til kontrakten, på tidspunktet for kontraktsigneringen, er basisstålindeksen 1250 (Steel Benchmarker Midwest HRC-pris).

Så ved et kvartal endret stålindeksen seg til 1.375.

Den bruker dette til å bestemme en justert pris på 82,50 dollar med formelen $75,00 × (1,375 ÷ 1,250).

Kontraktsoppsett:

Angi autoritativ indekskilde

Justeringer kan gjøres så ofte som kvartalsvis (eller halv{0}}årlig)

Justeringer begrenser ±15 % etter at en tid er satt

Justering vil bare finne sted når en verdi flyttes. Ellers vil det være en fastsatt forhånds-verdi (redusert administrativ byrde)

2. Strategisk lagerplassering

Når markedet foreslår en kommende prisøkning, kan bedrifter proaktivt basere sine forhåndskjøp på trenden.-

Dette vil spare kostnader. Prisøkninger på 8 % vil rettferdiggjøre kjøpet.

En kostnad-nytteanalyse vil alltid bli utført for å vurdere kostnadsøkningen.

3. Strukturer for langsiktig-avtale (LTA).

Disse er ideelle for gjentakende-bestillinger med høyt volum.

Kontraktens varighet: 12 til 36 måneder

Volumforpliktelse: 80 % volumgaranti (med ±20 % avvik)

Prissetting: Fast for de første 12 månedene, og deretter priset basert på en indeks

Volumrabatter: basert på nivåer med rabatt for hvert høyere nivå

Eksempel på LTA-prisstruktur for 520 Chain Links:

Bestillingsmengde Pris per kjede Minimum forpliktelse Varians
5000 til 7499 $68.50 Ingen forpliktelse -
7 500 til 9 999 $65.25 7,500 -
10 000 til 14 999 $62.80 10,000 -
15,000+ $59.95 15,000 ±15%

4. Totalkostnadsanalyse inkludert skjulte kostnader

Kostnadene er høyere enn enhetsprisen og bør analyseres.

Pakkekostnader:

Bulk emballasje koster 15 cent til 25 cent for en kjede (med minimal beskyttelse)

Forhandleremballasje er 1,50 til 3,00 (display-klar med merkevarebygging)

Spesifiser emballasje basert på tiltenkt sluttbruk.-

Kvalitetskostnader:

Dårlig kvalitet til høy defektrate=ekstra $2-$8 håndteringskostnader per kjede.

Bruk av enhetspris og defektrate-justert pris: enhetspris ÷ (1 - feilrate)

Eksempel: $65 kjede, 2 % defektrate=$65 ÷ 0.98=$66,33 (effektiv kostnad)

Logistikkkostnader:

Analyser kostnadene for full container load (FCL) kontra mindre enn container load (LCL) forsendelser

En typisk 20 fots container rommer 8 000 til 12 000 kjeder (størrelses-avhengig)

Minste bestillingsmengder er plassert basert på containerlastøkonomi

Smertepunkt 5: Teknisk støtte og applikasjonstekniske gap

Problem

Utfordringer som oppstår på grunn av mangel på tilstrekkelig teknisk støtte fra leverandører:

Velge upassende kjeder for en gitt applikasjon

Dårlig designteknisk informasjon

Underutviklet støtte for problemer knyttet til feil og feilsøking

Ute av stand til å manipulere kjeder for spesifikasjoner og for å oppnå ønsket kostnad eller ytelse

Løsningsrammer:

1. Evaluering av leverandørens tekniske støtte

Evaluering av leverandører på teknisk støtteevne:

Kapabilitetsområde Minimum akseptabelt Foretrukket Hvordan evaluere
Applikasjonsteknikk Grunnleggende veiledning om kjedevalg Tilpasset design, FEA-applikasjon Analyser prøven
Teknisk dokumentasjon Produktkataloger, grunnleggende spesifikasjoner Tekniske bulletiner, Lastberegninger, CAD-modeller Kvalitetsdokumentasjonsgjennomgang
Feilanalyse Visuell inspeksjonsrapport Rotårsaksanalyse og metallurgisk analyse Analyser tidligere rapport for feilanalyse
Testing av evner Strekktest i henhold til ISO 606 Utfør tretthet, slitasje, miljøtesting Anleggsrevisjon
Responstid 3-5 virkedager 24-48 timer Test gjennom forespørsel

2. Definere tekniske partnerskapsstrukturer

Kvartalsvise tekniske anmeldelser:

Evaluer applikasjonsytelsesdata

Gjennomgå endrede krav eller nytt design

Gi siste bransjedata og teknologisk fremskritt

Dokumenter data for kostnadsytelse og forbedring

Felles utviklingsavtaler:

For spesialdesignede kjettingledd og visse spesialiserte bruksområder, for eksempel:

Dokumenter tekniske mål og beregninger for suksess

Utvikle en strategisk plan for kostnads- og risikodeling

Inkluder IP-beskyttelsesklausuler

Definer prosjektvarighet med milepæler for gjennomgang

3. Bygg intern teknisk kompetanse

Utvikling av opplæringsprogram:

Grunnleggende kjedeteknologiske grunner (alle innkjøpsansatte)

Avansert applikasjonsteknikk (spesialister på tekniske anskaffelser)

Grunnleggende om feilanalyse (kvalitets- og ingeniørteam)

Bransjestandarder og sertifiseringskrav

Ressursutvikling:

Internt teknisk bibliotek med nøkkelstandarder (ISO 606, ANSI B29.1, JIS B1801)

Bruksveiledninger for vanlige utstyrsplattformer

Feilmoduskatalog med database for korrigerende handlinger

Leverandørytelse og kapasitetsdatabase


Kapittel 14: Nye teknologier og industritrender

Trend 1: Materialinnovasjon og avanserte belegg

Nåværende utvikling:

DLC (Diamond-Like Carbon) belegg:

Friksjonsreduksjon: 30-40 % vs. standardkjeder

Slitestyrke: 3-5x forbedring

Kostnadspremie: 2,5-3,0x standardkjeder

Bruksområder: Motorsykler med høy-ytelse, racing

Markedsadopsjon: Vokser i premiumsegmentet (for øyeblikket<5% of market)

Keramiske komposittstifter og bøssinger:

Hardhet: HRC 70-75 (vs. HRC 58-62 for stål)

Temperaturbestandighet: Effektiv til 800 grader F

Vektreduksjon: 15-20 % i forhold til en konstruksjon i helt stål

Kostnadspremie: 3,5-4,5x standardkjeder

Utfordringer: Sprøhet, begrenset leverandørgrunnlag

Bruksområder: Primært racing og ekstrem ytelse

Anskaffelseshensyn for avanserte materialer:

Verifiser materialsertifiseringer og testprotokoller

Vurder leverandørens produksjonserfaring med avanserte materialer

Evaluer totale livssykluskostnader inkludert forlenget levetid

Vurder kompatibilitet med eksisterende tannhjulsmaterialer

Vurder tilgjengelighet og ledetider (ofte 12-16 uker for avanserte belegg)

Trend 2: Forbedringer i produksjonsprosessen

Additiv produksjon (3D-utskrift) for prototyper:

Piggyback av å konstruere design

Metallprototyper (rustfritt, titan) som bruker sintring, og polymerer er også fine

Raske iterasjoner og designbekreftelser, samt redusert risiko for verktøyet er noen fordeler

Du vil bruke to til fire uker på dette, i motsetning til åtte til tolv, med tradisjonell verktøy

Prototyping vil koste mellom $500 og $3.000, mens i produksjon vil verktøyet koste mellom $10.000 og $25.000

På grunn av ulike mekaniske egenskaper vil produksjonsvolumet fortsatt være begrenset

Automatisert optisk inspeksjon (AOI):

Hver dimensjon kan verifiseres fullstendig og sjekkes uten integrasjoner

Overflatefeil kan bli funnet med en gjenkjenningsevne på mer enn 0,005 tommer

30 til 60 sekunder er inspeksjonshastigheten per kjedeenhet

I kontrakt med 5 til 8 % manuell inspeksjon er den falske positive frekvensen ved bruk av AOI mindre enn 2 %

Hvert inspeksjonssystem koster mellom $150.000 og $300.000

For produsenter med store-volum er avkastningen mellom 18 og 30 måneder

Innvirkning på innkjøp

Reduksjon av variasjon og konsistens forbedret

Det er kvalitetsdata innhentet i sanntid for å vurdere leverandørens ytelse

For kvalifiserte leverandører er kravene til inngående inspeksjon blitt redusert

Inspeksjonsdata og serienumre er knyttet til forbedret

Trend 3: Digital Supply Chain Integration

Blockchain for forsyningskjedesporbarhet

Fra råvare til sluttbruker opprettholdes fullstendig kjedeledds herkomst

Det er betydelig enkelt å motvirke forfalskning, administrere tilbakekallinger og opprettholde regelverksoverholdelse

Dette vil bli implementert med store OEM-er i 2024 og 2025

Ved innkjøp forbedres leverandørverifiseringen og sporbarheten forbedres

IoT-aktivert lagerstyring

Smarte søppelkasser kan utløse automatiske etterbestillinger og sanntidsforbruk kan overvåkes

Dette hjelper til med prediktiv analyse for å forutsi etterspørselen

Automatisert påfyll skjer ved å integrere med leverandørsystemer

Digital tvillingteknologi:

Analyse av prediktive modellkjeder for virtuell restrukturering for ulike scenarier

Optimalisering av prediktiv vedlikeholdsplanlegging

Forutsigelse av levetid utledet fra realistiske driftsparametre

Beregninger for optimalisering av spesifikasjonsdesign for ingeniørapplikasjoner

Trend 4: Sosiale anskaffelser Bærekraft og miljøhensyn

Miljøkonsekvensvurdering:

Kjedeleddproduksjon karbonavtrykk 1/2 pitch kjede (for 1000 ledd)

Utvinning og prosessering av råstoff: 185 kilo CO2e

Produksjon: 47 kilo CO2e

Overflatebehandling, inkludert sinkbelegg: 12 kilo CO2e

Pakket og transportert: 8 kilo CO2e

Total:252 kilo CO2e for hver 1000 kjettingledd

Initiativer for bærekraftige anskaffelser:

1. Miljøleverandørsertifisering

ISO 14001 sertifisert til Environmental Management Systems til Nik-nivå

Mål for karbonavtrykk: Nøyaktig rapportering av utslipp, og overholde reduksjonsmålene

«Waste-mindre»-programmer for resirkulering av organiske og uorganiske materialer

"Energimessig" programmer for å minimere operativt energiforbruk

2. Materialer

Stål med mer enn 40 % resirkulert innhold

3TG Rapportering i samsvar med ingen konfliktmineraler

3. Emballasje

Ingen engangsplast-. Sendes utelukkende med resirkulerbare og biologisk nedbrytbare materialer

Optimalisert for å minimere utslipp (etter volumberegning til boks)

"Kun høyvolumsrekkefølge" omvendt lukket sløyfe for boksprogram

4. Utvidet produsentansvar

Resirkuleringskjede for slutt-program

Design dissekerer og resirkulerer materiale for garantierstatningsprogrammer

Closed loop-produksjon (utslitte kjeder for produksjonskjeder)

Innkjøps-ROI fra bærekraft:

Omdømmets avkastning for bærekraftig konkurransefortrinn på merkevareverdi til OEM-kunder

Beredskap for overholdelse av kommende regulatoriske rekvisisjoner for EU og California

Større effektivitet i å redusere avfall kommer i form av sparte kostnader

Miljømessige bekymringsrisikoer som er forårsaket av tapte avbrudd i forsyningskjededekningen


Kapittel 15: Vanlige spørsmål

Produktutvalg og spesifikasjoner

Q1: Hvordan finner jeg riktig kjedestørrelse for spesifikke motorsykkelapplikasjoner?

Valg av størrelse på kjeden gjøres ved å bestemme tre primære faktorer.

1. Overføring av kraft.Fastslå hvor mye kraft som overføres (HP) og sammenlign deretter med kjedekapasitetsklassifiseringer i ANSI B29.1 eller ISO 606. Kjedens strekkstyrke bør gi en minimumssikkerhetsfaktor på 2,0 for gateapplikasjoner og 1,8 for racingapplikasjoner.

2. Begrensninger.Fysiske parametere for den eksisterende (eller en ny) kjededelen ved å måle eller verifisere tannhjulsspesifikasjonene (stigning, antall tenner). Den mest pålitelige metoden er å måle tonehøyden ved å spenne over 10 kjettingledd, og deretter dele resultatet med 10 for nøyaktighet.

3. Miljø for applikasjon i drift.

Standard gatebruk: kjeder som ikke er forseglet eller O-ringkjeder er akseptable

Høy kjørelengde eller turkjøring: kjeder som er O-ringforseglet for lengre levetid

Off-bruk eller smusskjøring: kjeder som ikke er-forseglet for enklere vedlikehold

Costal bruk eller i farlige korrosjonsutsatte områder: kjeder som er laget av rustfritt stål eller kjeder som har kraftige-belegg av rustfritt stål

Når det gjelder erstatningsapplikasjoner, er den enkleste metoden å bruke metoden for å matche den originale utstyrsspesifikasjonen, med mindre i situasjonen med noen endringer i ytelsen. Når det gjelder nye design eller endrede sykler, kontaktes applikasjonsingeniører av leverandører sammen med motoreffekt, turtallsområde og tiltenkt bruk.

Spørsmål 2: Hva er den virkelige-verdensforskjellen mellom O-ring- og X-ringkjeder, og hvilke bør jeg spesifisere?

Forskjellen kommer ned til geometrien til tetningen og ytelsen:

O-ringkjeder:

Tetningsdesign: Sirkulær

Friksjon: Høyere enn ikke-forseglede kjeder (2-3 % effekttap)

Tetningseffektivitet: Rimelig oppbevaring av smøring

Levetid: 2-2,5x ikke-forseglede kjeder

Kostnad: +40-60 % sammenlignet med ikke-forseglet

Markedsposisjon: Vanligvis brukt i gatemotorsykler

X-ringkjeder:

Tetningsdesign: X-form med 2 kontaktpunkter per tetning som forbedrer smørebestandigheten

Friksjon: Lavere ytelse enn O-ring (1-1,5 % strømtap)

Forseglingseffektivitet: Overlegen evne til å holde på smøring sammenlignet med O-ring

Levetid: 3-3,5x ikke-forseglede kjeder og 1,5x sammenlignet med O-ringkjeder

Kostnad: +70-100% sammenlignet med ikke-forseglet og +15-25% sammenlignet med O-ring

Markedsposisjon: Høyere X-ring er et primærvalg for ytelses- og turnéapplikasjoner

Anskaffelsesanbefaling:For applikasjoner med flåte eller høy-lengde, gir X-ring-kjeder best verdi til tross for høyere kostnad. O-ringkjeder er et solid valg for kostnads-sensitive applikasjoner med moderat kjørelengde (<8,000 miles per year). Non-sealed chains should only be considered for racing where weight is the primary concern, or in off-road applications that require frequent cleaning.

Q3: Er det mulig å bytte ut kjeder fra forskjellige produsenter, gitt de har samme størrelsesbetegnelse?

I prinsippet, ja, med flere viktige forbehold:

Stor:Alle kjeder som oppfyller ISO 606 eller ANSI B29.1 for samme størrelsesbetegnelse (f.eks. 520, 530) vil, med standardtoleranser, ha identisk stigning, rullediameter og bredde innenfor og mellom standardene. Alle vil mekanisk passe de samme tannhjulene.

Kvalitets- og ytelsesvariasjoner:Selv med dimensjonsjustering er det fortsatt store forskjeller:

Støttet grunn Påvirkning
Platetykkelse: ±10 % Styrken påvirket
Varmebehandling Levetiden påvirket
Overflatefinish Friksjon og slitasje påvirket
Forseglingskvalitet (for forseglede kjeder) Smøringsretensjon påvirket

Beste praksis for innkjøp:

Mens nødsubstitusjon oppmuntres, må du ikke skifte leverandører ofte.

Kvalitetskonsistens: Bruk mindre, hold deg til forutsigbare leverandører

Garantiimplikasjoner: Ulike garantikrav med forskjellige produsenter

Inventar: Funksjonelt like deler fører til flere delenummer

Q4. Hvordan konverterer jeg spesifikasjoner for kjedelengde mellom antall ledd og lineære mål?

Bestem hvilken type kjede som brukes for å etablere den riktige formelen.

Lenker til lengde:Lengde (tommer)=Antall lenker × Pitch (tommer)Lengde til lenker:Antall lenker=Lengde (tommer) ÷ Pitch (tommer)

Vanlige tonehøydekonverteringer:

1/4 tommers kjedelenker: 48 lenker per fot

3/8 tomme (størrelse 35): 32 lenker per fot

1/2 tomme: 24 lenker per fot

5/8 tomme (520, 525, 530): 19,2 lenker per fot

3/4 tomme (630): 16 lenker per fot

Praktisk brukseksempel:Jeg trenger å bestille 500 fot av størrelse 50 (5/8" pitch) kjede fra beholdningen:

500 fot x 19,2 koblinger=500 x 19.2=9 600 koblinger

I kjedesammenstillinger med 110 ledd: 9 600 ÷ 110=87.3 kjeder, derfor 88 kjeder

Totalt antall lenker: 88 kjeder × 110 lenker=9, 680 lenker (overskudd på 80 lenker er akseptabelt)

For å konvertere kjettingledd til meter, multipliser med fot 0,3048 eller bruk stigningen i millimeter, gjør beregningen direkte.

Spørsmål 5: Hvilke kvalitetssertifiseringer bør jeg spørre om fra leverandører av kjedekoblinger?

Konstruer økte kvalifikasjonsnivåer i henhold til viktighet:

Nivå 1 - Grunnlinjekrav (alle leverandører):

Sertifisert ISO 9001:2015 i kvalitetsstyringssystem

For dimensjonsspesifikasjoner samsvar ISO 606 eller ANSI B29.1

For kjemisk sammensetning av stål - materialsertifiseringer (fabrikktestsertifikater)

Rapporterer om dimensjoner for hver produksjonsbatch

Nivå 2 - Original Equipment Manufacturer og essensielle applikasjoner:

IATF 16949 i kvalitetsstyringssystem for biler

Produksjonsdelgodkjenningsprosess (PPAP) dokumentasjon

First Article Inspection Reports (FAIR) i henhold til AS9102

FMEA og kontrollplaner for prosessen

Kontroll av målesystemanalyse (MSA) og måler R&R<10%

Prosesskontroll (SPC) hvor Cpk Større enn eller lik 1,67 på kritiske egenskaper

Nivå 3 - Racing og avanserte applikasjoner:

Sporbar til respektive varmeparti

Rapporter om metallurgisk testing (mikrostruktur, hardhetsprofiler)

Fatigue Testing av et gitt applikasjonskrav

Strekktesting med forlengelses- og forlengelsesmåling

Eik-sertifiseringer (spesiell prosess: varmebehandling, plettering og belegg)

Revisjonsbekreftelse- Bekreftelse av oppgitte sertifikater bør fullføres gjennom revisjoner på nettstedet eller gjennom kontrollerte tredjeparter. Pass på: leverandører som gir sertifikater sammen med ingen revisjonsbevis, eller nummerregistrering som ikke er sporbar, bør unngås.

Spørsmål om innkjøp og leverandøradministrasjon

Spørsmål 6: Hvor bør jeg hente kjedekoblinger, innenlandske eller internasjonale leverandører?

Den beste innkjøpsstrategien er betinget av flere hensyn

Fordeler med innenlands innkjøp:

Ledetidene er kortere, i gjennomsnitt mellom 2-4 uker, sammenlignet med 8-12 uker for internasjonal innkjøp

Leverandørrevisjon og kvalitetskontroll er enklere

Logistikk er mer økonomisk og mye mindre komplisert

Det er ingen fortolling, importavgifter eller forsinkelser for klarering

Kommunikasjon og forskjeller i tidssone er mindre et problem

Det er sterkere beskyttelse for åndsverk

De fleste leverandører vil ha reduserte minimumsbestillingsmengder

Fordeler med internasjonale kilder:

Enhetene er mye billigere, mellom 30-50 % mindre for produsenter i Asia

Det er spesialiserte produksjonstjenester tilgjengelig

Det er økt evne til å produsere i store volumer

Det er eksperter tilgjengelig for visse typer kjeder

Anbefalt strategi:Vedta en blandet strategi:

Primære innenlandske leverandører:Kritisk primærkilde for-elementer som beveger seg raskt; nødreserveforsyning

Sekundære internasjonale leverandører:Sekundær kilde for varer med høyt-volum og lav-kostnad under forutsigbar etterspørsel

Risikoreduserende faktorer:

For deler som representerer over 5 % av kostnadene for solgte varer (COGS), opprettholde en dobbel-kilde med en 60/40 eller 70/30 splittelse

For varer med mer enn 30 % variasjon i etterspørselen, bruk innenlandske leverandører for mer fleksible forsyningskjeder

For høy-spesialitetsvarer, legg vekt på kvalitet og teknisk støtte i stedet for lav pris

Spørsmål 7: Hvordan kan jeg vurdere nye kjedekoblingsleverandører uten kvalitetsproblemer?

Følg en kvalifiseringsprosess som er strukturert og organisert:

Fase 1: Desktop-evaluering (2-3 uker)

Bedriftsprofilen og dokumentasjonen som beskriver egenskapene bør etterspørres

Gjennomgå alle sertifiseringer, inkludert ISO 9001 og andre som er relevante for virksomheten

Bekreft referansene med nåværende kunder som har lignende applikasjoner

Vurder selskapets finansielle stabilitet og gjennomgå D&B-rapporten

Vurder den tekniske kapasiteten, og se gjennom utstyrslisten

Fase 2: Prøveevaluering (4-6 uker):

Forespørsel om kjøp av 100-500 lenker for nøkkelspesifikasjoner

Utfør dimensjonal inspeksjon for å verifisere spesifikasjonene

Fullfør strekktestrapporten og sjekk om påstandene om styrke er gyldige

Vurder kvaliteten på emballasjen og tilhørende dokumenter

Vurder de grunnleggende komparative dokumentene til gjeldende leverandør

Fase 3: Gjennomføring av-stedrevisjon (1 uke)

Gjennomfør revisjon av bedriftens anlegg og bruk den oppsatte sjekklisten

Vurdere kvalitetskontrollen og systemene som brukes i produksjonen

Vurder systemene for gjenoppretting og sjekk hvor de mister kontrollen

Vurder ingeniørferdighetene og den tekniske støtten de gir

Spør kvalitets- og produksjonslederne

Fase 4: Gjennomføring av pilotproduksjonen (2-3 måneder)

Legg inn innkjøpsordrene for de første 10-20 prosentene av forventet volum

Utfør den forbedrede inspeksjonen og pilotsjekken for inntastingene 100 %

Vurder beregningene for kvaliteten og se etter feilraten

Vurder ytelsen med tanke på leveranse og kommunikasjon angående materialene

Utfør den nødvendige felttestingen

Fase 5: Gjennomføring av full kvalifisering (etter vellykket pilot)

Oppdater hele listen over godkjente leverandører

Sett ny rutine for å kontrollere produksjons- og leveringsdokumentet og legg til PPAP

Angi og definer forventede beregninger for kvalitet og levering

Angi prosedyrer for hyppige ytelsesmålinger

Kriterier for diskvalifikasjon (umiddelbar fjerning):

Sertifiseringene sjekket ikke alle de kritiske punktene. Dersom dokumentene ikke mottas i tide, blir det ingen endring.

Spørsmål 8: Hva er de forventede ledetidene på de ulike typene kjedeleddordrer?

Ledetiden kan variere mye på grunn av blant annet typen kjettingledd som bestilles:

Standard katalogvarer (lagerkjeder):

Innenlandske leverandører 1–3 uker

Internasjonale leverandører 6–10 uker

Lagerfordelere 1–5 dager

Modifiserte standardelementer (spesielle lengder, tetningstyper):

Innenlandske leverandører 3–5 uker

Internasjonale leverandører 8–12 uker

Egendefinerte kjedekoblinger:

Med eksisterende verktøy 6–8 uker

Nytt verktøy kreves 12-16 uker (inkluderer design, produksjon og testing av verktøy)

Spesialiserte materialer: ytterligere 4-8 uker for materialanskaffelse

Ledetidsfaktorer:

Spesielle belegg eller overflatebehandlinger: 2-4 uker

Lengre testkrav: 1-3 uker

Høy etterspørsel sesonger (f.eks. våren, for motorsykler): 20-30 % økning

Mangler eller forstyrrelser i forsyningskjeden: Ledetiden dobles eller varierer drastisk

Strategier for reduksjon av ledetid:

Sikkerhetslager av avgjørende og kritiske materialer og komponenter

Generelle bestillinger med planlagte utgivelser

Q9: Hva er betalingsbetingelsene for leverandører av kjedeledd?

Betalingsvilkår bør vurdere kostnadene ved kontantstrømstyring, sammen med innvirkningen på forholdet til leverandøren:

Standardvilkår etter trinn i leverandørforhold

Nye leverandører (første 6-12 måneder):

Egendefinerte bestillinger: 50% innskudd, og balanse 50% (før forsendelse)

Egendefinerte bestillinger (for standard katalogvarer): Foreløpig bestillingsfullføring / forfaller (først): 30 kalenderdager

Aksepterte internasjonale ordretransaksjoner (utstedt remburs): La kreditten være $... Bestillinger over $15 000

Gjennomgått begrunnelse: Måler risikoen mens en

Veiledning for innkjøp av motorsykkelkjeder

Betalingsbetingelser

Gjennomgått Begrunnelse

Måler risikoen mens det er etablert en oversikt over dokumentert levering av varer.

Etablerte leverandører (historie med god ytelse).

Utestående bestillinger (netto) i løpet av 45 dager:$...nevnte periode.

2/10 Netto -70/45 Regel(2 % rabatt hvis i løpet av en 10-dagers periode) - optimal anbefaling

60 dagers bestillingsoppfyllelse(for superetablerte, stabile partnere)

Gjennomgått begrunnelse:I løpet av den angitte perioden vil forskuddsbetaling optimistisk tilnærmingsplanlegging bli utført.

Strategiske partnere (dominerende, forhøyet volum)

60-90 dagers betalingsmåte X lovlig tillatt

Lovlig utformet betalingssending/leverandørbetaling på utvidede settressurser

Angi kontraktsvolum for kvartalsvise betalinger

Gjennomgått begrunnelse:I løpet av denne perioden vil maksimal verdi på arbeidskapital opprettholdes.

Internasjonale betalingsprosedyrer for ordre

Bestillinger over $10 000,00:Forfallsbetaling + 30 % innskuddsbonus + 70 % skyldig betaling før levering.

Forfallsdato for bestillinger + remburs + 30 Dagsgrense:Bestillinger mellom $10,000 - $100 000,00

Bestillinger under $100 000:Kontanter + potensiell pakt med bankforklarende vilkår.

Forhold som tilsier manglende betaling på grunn av beskyttelsestiltak:

Under slike forhold er maksimal risiko involvert, betalingsalternativet er den eneste tilgjengelige løsningen, og remburs.


Kvalitet og tekniske spørsmål

Q10: Hva er de hyppigste årsakene til feil på kjettingledd på en motorsykkel, og hvordan kan jeg eliminere dem ved hjelp av anskaffelsesspesifikasjoner?

Absolutt med Failure Mode 1 Take Plate Fatigue Cracking (35 % av feilene) gir det bare økonomisk mening hvis det er bestemt at det vil bli utført til det beste.

Feilmodus 1: Sprekking av platetretthet (35 % av feilene)

Rotårsak:De vekslende spenningene overskrider materialets utmattelsesgrense.

Symptomer:Utvikling av sprekker og påfølgende oppsprekking av platen.

Forebygging gjennom innkjøp:

Mandater utmattelsestesting for alle-høyytelsesapplikasjoner.

Bekreft at varmebehandlingen oppnår den perfekte kassedybden på 0,020-0,035 tommer.

Bekreft at behandlingen oppnår de ønskede gjenværende trykkspenningene for overflaten for høye-belastninger.

Bruk kulepening for andre-påkjenninger med høy stress.

Feilmodus 2: Pin/bøssingslitasje (30 % av feilene)

Rotårsak:Mangel på smøring sammen med aggressiv slitasje og utilstrekkelig hardhet.

Symptomer:Støy og ukommanderte endringer i hastighet med tap av kontroll.

Forebygging gjennom innkjøp:

For alvorlig slitasje og aggressive miljøer, bruk DLC eller lignende belegg.

Ha forseglede kjedekonfigurasjoner i alle skitne miljøer.

Kontroller klaringen mellom pinnen og bøssingen for å bekrefte at den er 0,0005-0,0015 tommer.

For høy kontroll og repeterbarhet, bruk presisjonsslipte pinner med en overflatefinish på 16 mikrotommer Ra.

Feilmodus 3: Slitasje på rulle/bøssing (20 % av feilene)

Rotårsak:Feil smøring eller kjedehjulet er ikke herdet.

Symptomer:Støy, slitasje og rifter i uventede områder sammen med tap av kontroll.

Forebygging gjennom innkjøp:

Spesifiser en minimumshardhet på 58-62 Pink HRC.

Kontroller klaringen til rullene til foringene til en standard på 0,001-0,003 tommer.

Bruk forseglede konstruksjoner for å eliminere forurensninger.

Feilmodus 4: Degradering av forseglingen (10 % av forseglet kjedefeil)

Grunnårsak:Overdreven varme, kjemisk eksponering eller inkompatible smøremidler

Symptomer:Fetttap, økt slitasje, utvikling av rust

Forebygging gjennom innkjøp:

Automatisk oppfyllelse av følgende krav:

Bekreft med driftstemperaturgrensen (OTL) og bekreft at tetningsområdet går utover det bekreftede området

High Temperature Vitons (HTV) seals over greter than (>) 250 (ᵒ)F

Kjemisk resistente (CR) polyuretan (PU) tetninger

Få tilgang til statiske kompresjonstetningskraftdata under følgende forhold:

Overdreven tetningsstramming (under) forårsaker friksjon og (over) lekkasjetetninger kan oppstå

Godkjent aldringsanalyse under forholdene til forseglede materialer

Feilmodus 5: Korrosjon (5 % av feilene)

Grunnårsak:Unnlatelse av å beskytte komponenten mot korrosjon i de aktive korrosjonssonene

Symptomer:Utvendig rust, gropdannelse i overflaten, og senere fullstendig tap av struktur

Forebygging gjennom innkjøp:

Ved å gi xid-tilstandstester, tilbyr vi N25 (25 enheter av) N4-kjettingledd som rustfritt stål under marine og kystnære forhold (innsendt)

Spesifiser forbedring av plating

Sink-forniklet (5:10) av vanlig sink og overlegen korrosjon (5-10)

250 timers forsinkelse for rødrust gjennom ASTM innlevert som et minimum under test B117


Q11: Hvordan sjekker jeg strekkstyrken til kjedet?

A: Bruk følgende bekreftelse:

Nivå 1: Hent Cov e cert

Skaff CeC med styrkedokumenter for samsvarssertifikat, beskyttet mot TX-overvåking

Bevis bruk av teknikk som oppfyller ISO 606 Ninja eller sunn B29.1 (datert)

Ratifisering for en telling på 1,25 dokumenterer katalogen vurdert

Samarbeid gjennomgår verdensspektet med befolkningstall på minimum 1, aktivt parti (fortjeneste)

Nivå 2: Vitnetesting (nye leverandører eller kritiske applikasjoner)

Møt opp på leverandøranlegget for å være vitne til strekktesting.

Bekreft kalibrering av testutstyr (innen 12 måneder).

Vitne utvalgsprosess (tilfeldig utvalg fra produksjon).

Registrer testkonfigurasjon og test bruddlasten.

Katalogspesifikasjoner for fotografisk sammenligning og bevis.

Nivå 3: Tredjepartsverifisering (-applikasjoner med høy risiko)-

Send prøver til et testlaboratorium for uavhengig vurdering.

Laboratorium: Element Materials Technology, SGS, Intertek, etc.

Kostnad for testing: $250-$500/prøve.

Be om fullstendig testrapport inkludert:

Ultimate strekkfasthet (bruddbelastning).

Forlengelse ved brudd (indikerer duktilitet).

Feilområde (må være stift eller plate, ikke sveis).

Fotografier av den mislykkede prøven.

Nivå 4: Innkommende inspeksjonstesting (periodisk verifisering)

Tilfeldig utvalg av kjeder fra innkommende forsendelser for destruksjonstesting.

Forekomst: 1 for hver 10 000 kjeder eller kvartalsvis, avhengig av hva som er hyppigst.

Bruk internt utstyr for strekktesting og/eller tredjeparts-laboratorium.

Resultatene bør registreres og inneholdes i leverandørkvalitetsdatabasen.

Hold alle resultater<95% of specifications for immediate action.

Testing av beste praksis

Test hele kjedemontasjer, i stedet for separerbare komponenter.

Last alt i samsvar med test- og sidelaster.

Bring lasten til full skala med en skånsom og bærekraftig hastighet (foreslått 1000-2000 lbs/min).

Registrer og arkiver alle testforhold til støtte for testen (temperatur, fuktighet).

Lagre bevis for prøver for referanse i maksimalt 12 måneder.

Advarselstegn på utilstrekkelig styrke

Feilbelastning < 110 % arbeidsbelastning.

Minimal forlengelse (mindre enn tre prosent) og sprø brudd.

I motsetning til grunnmaterialene som sveisene eller forbindelsene sprekker først.

Signifikant variasjon (over ti prosent standardavvik) blant testprøver.


Q12: Legg merke til forskjellen mellom kjettingledd med vedlegg og standard rullekjede. Når trenger jeg dem?

A: Innfestingsrammer eller rammekjeder med og uten tilbehør. De med tilbehør har tallerkener som er mye lengre.

Tekniske forskjeller

Standard rullekjede:

Hver kjede har en enkelt kjede over hele kjedens lengde med plater og ledd som danner kjeden.

En kjede er hvilken kraft som overføres og er høyt posisjonert innenfor et sett med kjeder som en primær.

En plate som er en del av en boring er minimert for å muliggjøre og gjøre kjedet mye lettere.

Vedleggskjedekoblinger:

Plater som er forlenget på kjeder med hvert alternativt ledd som danner et spesifikt sentrert mønster.

Festetyper: Enkelt spor på den ene yttersiden forlenget plate som i K-1. K-2 har Single spor med to ytre sider på en av K-2 grenene. A-1 har en indre plate på den ene. A-2 har to plater inn.

Femten til førti prosent økning i vekt fra en standardkjede.

Kostnaden er mellom standardkjeder tjue-fem til seksti prosent.

Motorsykkelapplikasjoner (begrenset, men viktig)

Transportsystemer:

Motorsykkel samlebånd.

Motorsykkeldeler i produksjonsanlegg.

Motorsykkelholdere eller inventar.

Motorsykkelheiser og serviceutstyr.

Dynamometer testutstyr.

Spesialutstyr.

Egendefinerte overføringsapplikasjoner:

Ettermarkedsmodifikasjoner.

Spesielle motorsykler.

Trike konverteringssett.

Hjelpedrivsystemer (kompressorer og generatorer).

Anskaffelseshensyn

Tiden det vanligvis tar å tilpasse produksjon er vanligvis 6 til 10 uker, lengre enn gjennomsnittet.

Plasserte bestillinger resulterer vanligvis i høyere kjøpsmengder, anslått i området 500 til 1000 lenker.

Støtte innen engineering er avgjørende for å definere de riktige vedleggsdetaljene.

Den samme stigningen og rullediameteren opprettholder kompatibiliteten med standard tannhjul.

Ved tildeling av spesifikasjoner, gjør det kun når det er funksjonskrav til festepunkter. Siden det ikke er noen verdiøkning når det gjelder vekt og kostnad, ikke gjør det samme for standard motorsykkelstasjoner.


Q13: Er det noen motorsykkelapplikasjoner for kjettingledd laget av plast?

A: Det er svært få bruksområder for kjettingledd laget av plast som er nyttige for motorsykler:

Materialegenskaper

Materialer:Acetal (Delrin), polyetylen, polypropylen, nylon

Strekkstyrke:300–800 lbs typisk (for motorsykkelkjeder i stål: 7,000+ lbs)

Temperaturgrense:180-220 grader F (ikke nok for motorsykkelkjøringer)

Slitasjemotstand:Lav, for situasjoner med høy-belastning

Korrosjonsbestandighet:Utmerket (hovedfordel)

Søknader angående motorsykkel

Passende:

Motorsykkelutstillingsstander (estetiske, ikke funksjonelle)

Motorsykkelvaskesystemer (imperativt)

Utstyr i serviceavdelinger hos forhandlere (lette heiser, deltransportører)

Tilbehør til motorsykler (lett bruk)

Elektriske motorsykler for barn (motorer som er 50W og mindre)

Ikke passende:

Primær drivkjede (kraftoverføring)

Registerkjeder i motorer

Alt over 100 lbs, eller over 100 RPM

Alt over 180 grader F

Anskaffelsesnotat

Hvis det er instruksjoner for en plastkjede for barn, sørg for at den er for bruk med svært lav effekt (pedalsykler med kjededrift, lekemotorsykler). For alle andre motoriserte applikasjoner som er over 50 W, selv om det er en motorsykkel i barnestørrelse-, foreslår vi en metallkjede.

Kostnadssammenligning

Plastkjede: $8-$25 per 10 fot

Standard motorsykkelkjede: $50-$120 per 120 lenker 520 (ca. 6,25 fot)

I alle seriøse bruksområder der lastekapasitet er viktig, er metallkjeder mer økonomiske.


Kostnadsoptimalisering og verdispørsmål

Q14: Hvordan kan jeg kutte de totale eierkostnadene for anskaffelse av kjedeledd uten å miste kvalitet?

Bruk disse tilnærmingene:

Strategi 1: Lavere lagerkostnader

Nåværende tilstandsanalyse:

Finn gjeldende kjedebeholdning og verdien av hver lager-enhet.

Beregn årlig antall ganger inventar er brukt (bruk delt på inventar) og bestem inventaret for svingene).

Analyser hvilke varer som bruker mest tid på lager (turene er<2 years).

Handlinger for optimalisering:

Strømlinjeforme prosessen med å opprettholde og støtte verdien. Velg mer enn 2-3 leverandører.

Lagervarer med mer enn 4 omganger årlig og på-bestilling for varer med mindre enn 4 omganger årlig.

Send for eksempel varer i høyvolumkategorien som overstiger 10 000 enheter i løpet av et år.

Forventet innvirkning:

Redusert 20-35 % for inventar uten forringelse av servicenivå

$18.000-25.000 per 100.000 enheter øker med 18-25 pund bærekostnad.

Forhandle for oppbevaring av volumaggregering.

Strategi 2: Volumkonsolidering

Grunnlinje:

Månedlige bestillinger: 1000 kjeder

Enhetspris for kjede: $68,50

Årlig kostnad: $822 000

Optimalisert:

Distinkte bestillinger hver tre tusen kjeder i kvartalet tilsvarer tolv tusen kjeder i løpet av et år.

Volumrabatt: $62,80 per kjede.

Årlig kostnad: $753 600

Sparing: $68 400 (8,3 %)

Andre fordeler:

Reduserte transaksjonskostnader (færre innkjøpsordrer med 75 %)

Reduserte totale fraktkostnader

Redusert kompleksitet i leverandørrelasjoner

Strategi 3: Livssykluskostnadsanalyse

Vurder alternativer som overstiger prisen som er oppført først:

Kjede type Startkostnad Levetid Vedlikeholdskostnad Arbeid Smøremidler Total kostnad Kostnad per mil
Standard ikke forseglet $58 14 000 mi $180 $45 - $283 $0.0202
O-ring forseglet $98 26 000 mi $72 $18 - $188 $0.0072
X-ring forseglet $125 32 000 mi $52 $12 - $189 $0.0059

Avgjørelse tatt:x-ringen, uavhengig av at den er 115 % dyrere, har den laveste livssykluskostnaden.

Strategi 4: Integrering av leverandører med fokus på verdiskaping

Elementer for samarbeid:

Fokuser på etterspørselsoptimalisering gjennom å dele nødvendig informasjon for bedre planlegging.

Delta i kostnads- og ytelsesforbedringsprogrammer sammen som inkluderer kvalitetsforbedring.

Etablere avtaler som sikrer at kostnadsbesparelser deles.

Forbedre kvalitet og prosesser gjennom felles investeringer.

Eksempel på gevinst-delingsstruktur:

Grunnlinje: For tiden $65,00 per kjede og 20 000 kjeder per år.

Forbedringsprosjekt: Leverandør implementerer automatisert inspeksjon som reduserer feil med 60 %.

Resultat: reduserer inspeksjonskostnadene dine med $24 000 år.

Gevinst-andel: 50/50 sparefordeling som utgjør $12 000 per år til leverandøren.

Langsiktig-fordel: Forbedret kvalitet og forhold.

Strategi 5: Frakobling og tilpasning

Konsept:Behold lager av generiske komponenter, tilpass senere.

Søknad til kjeder:

Bulk kjetting er fylt ved foten i vanlige plasser.

Lenker kuttes i lengde og installeres per kundebestilling.

Total investering i lagerreduksjon er 30-40 %.

Forbedrer nøyaktigheten av prognoser for forhold mellom lager og etterspørsel (etterspørsel etter kjedelengde vs. spesifikk tonehøyde).

Krav:

Verktøyinvestering (brekk- og naglekjede): $500-2000.

Opplæring i kjedemontering.

Inventar over hoved- og offsetforbindelseslenker.

Kvalitetssikring for kjedemontering.


Q15: Hva er de skjulte kostnadene ved anskaffelse av leverandører av kjedeledd?

Mange kostnader utover enhetspris påvirker TCO i stor grad.

Skjult kostnadskategori 1: Kvalitetskostnader

Innkommende inspeksjon:

Fjern presisjonskostnader: USD 4,5 til 5,5 per tilbud per forsendelse inkludert 2,5 % påslag.

1,5 USD behandlingsgebyr per tilbud.

Fraktberegning:

FCL*: $0,80-$1,50 per kjede.

Innenlandsk lastebilfrakt: $1,20-$2,80 per kjede.

LCL*: $3,50-$6,50 per kjede.

Vi kan redusere omsetningstiden alt fra 60 % til 70 % gjennom opplæring.

Motta arbeidskraft:$25-$45 per forsendelse.

Betalbar organisasjon:$15-$35 per forsendelse.

Skjulte kostnadskategori 2: Administrative kostnader

Lading per SKU:$500-$1500 årlig.

Fakturabehandling og betaling: 10-20 minutter per faktura

Aktiv leverandørkommunikasjon: 1-3 timer månedlig per leverandør

Strategi: Reduser leverandørbasen per leverandør for minimal administrativ arbeidsbyrde

Skjult kostnadskategori 3: Teknisk støtte

Ny applikasjonsspesifikasjon: 4-12 timer per ny applikasjon

Feilanalyse: 6-20 timer per hendelse

Spesielle leverandørmøter: 2-4 timer kvartalsvis

Endring av dokumentasjon og kontroll: Kontinuerlig

Skjult kostnadskategori 4: Risiko og avbruddskostnad

Forsyningsavbrudd:

Produksjonstap: $1 000-10 000 per time

Rush-ordre: 50-200 % av opprinnelig pris

For sen betaling: Avtalt bot

Begrensning: Kritisk sikkerhetslager med to kilder

Kvalitetsunnvikelser (mangler som når kunder):

Garantikrav: 3-10x produktkostnad

Serviceanrop: $150-500

Forretningstap og kundemisnøye: Kan ikke måles

Forebygging: Innkommende inspeksjon (ny leverandør)

Valutasvingninger:

Sikringskostnad: 1-3 % av transaksjonen

Avbøtende: Fastpriskontrakter i USD, naturlig sikring mangfoldig leverandør

Eksempel på skjulte kostnader

Supply Chain Link: $500,000

Kvalitet: $15 000

Logistikk: $35 000

Administrativt: $12 000

Risiko (avbrudd, valuta): $8000

Totalt: $70 000 skjult kostnad eller 14 % av kjøpesummen

Handling:beregne totalkostnad skjult til enhetspris for å fastslå kostnad. 10 % høyere tilbud fra leverandør er mer økonomisk fordelaktig.


Veikart for implementering: Bygge et optimalisert kjedeleddinnkjøpssystem

Fase 1: Vurdering og baseline (uke 1–4)

Uke 1-2: Nåværende tilstandsanalyse

Datainnsamling:

Samle alle aktive kjedelenke-SKUer i inventaret

Samle de siste 2 årene med kjøpshistorikk

List opp de aktive leverandørene og deres leverte varer

Analyser forbruk etter filter (leverandør, SKU, applikasjon)

Sjekk kvalitetshistorikken (defekter, garanti, feil)

Leveranser:

Rapporter om kostnadsanalyse som illustrerer en Pareto-fordeling

Leverandørmålekort med nøkkelindikatorer for ytelse

SKU-rasjonaliseringskandidater

Kvalitetskostnadsanalyse som viser konsekvensene av defekter

Uke 3-4: Krav Definisjon

Tverrfunksjonelt verksted:

WHO:Innkjøp, prosjektering, kvalitet, drift, vedlikehold

Tid:2 dager

Mål:

Kritiske applikasjonsspesifikasjoner for kjedeledd

Definer kvaliteten og ytelsen som kreves

Gjeldende anskaffelsesprosess smertepunkter

Prioriter forbedringsmuligheter

Leveranser:

Kvalitets-, spesifikasjons- og testdokumenter.

Definerte kriterier for leverandørkvalifisering.


Fase 2: Leverandørevaluering og valg (uke 5-12)

Uke 5-6: Forespørsel om informasjon (RFI)

RFI-innhold:

Bedriftsoversikt og hva de kan produsere.

Systemsertifiserte kvalitetsdokumenter.

Oversikt over produksjonskapasitet og tidsrammer.

Industriens tekniske assistansemønstre.

Prissetting (takst 1-5, betalingsbetingelser).

Attester fra kollegaer.

Distribusjon:

8-12 potensielle leverandører.

2 uker på å svare, 4-6 kandidater.

Uke 7-9: Evaluering av prøver og skrivebordsrevisjon

Eksempeloppgaver:

For hver leverandør som oppfyller kriteriene, legg inn 3-5 nøkkelordrevarer

Volum: 100-200 kjeder per hver type

Detaljert innkommende inspeksjon:

Dimensjonsbekreftelse (stigning, rullediameter, bredde, tykkelse)

Prøvetester og visuell analyse (1 per type)

Visuell inspeksjon av utførelse

Dokumentasjonsanalyse (sertifikater, emballasje, merking)

Desktop revisjon:

Revisjonsprosedyre og kvalitetsmanualer

Bekreft sertifikatets gyldighet (ISO 9001 og andre)

Gjennomgå og evaluer sponsorkundebevis

Utfør due financial diligence

Uke 10-12: Forhandling og revisjoner på stedet

Leverandørrevisjoner:

For å undersøke prøveresultater, besøk de 3-4 beste kandidatene.

Gjennomføre revisjoner av anlegget og en integrert gjennomgang av systemene.

Evaluer nøkkelpersonell.

Vurder egenskapene til produsentene personlig.

Kontraktsforhandling:

Sett prisen og forhandle vilkårene.

Sett kvaliteten og målestandardene.

Definer forventet levering og nivået på tjenestene.

Angi volumgarantier og tilhørende rabatter.

Leveranser:

Godkjent leverandørliste 2-3 leverandører per kategori.

Forhandlet leveringsavtaler.

Leverandør onboarding dokumentasjon.


Fase 3: Implementering og overgang (uke 13-24)

Uke 13-16: Pilotproduksjonsfase

Opprinnelige bestillinger:

Legg inn bestillinger på 20-30 % av forventet volum/ordreverdi.

Økt innkommende inspeksjon 100 % under piloten.

Ukentlig leverandørkommunikasjon og tilbakemelding.

Følg nøye med på dokumentasjonen av ytelsesmålene.

Kvalitetsovervåking:

Overvåk leverandørens feilrater og spesifikasjoner.

Overvåk kvaliteten på leveringsytelsen.

Vurder kommunikasjon og reaksjonsevne.

Gjennomfør felttester etter behov.

Uke 17-20: Standardisering av prosessen

Oppretting av dokumentasjon:

Standard operasjonsprosedyre for kjedeleddet for innkjøp.

Inspeksjonsprosesser og akseptkriterier.

Leverandørstyringsprosesser.

Prosesser for å løse og eskalere problemer.

Opplæring:

Lære innkjøpsspesialistene på de nye spesifikasjonene og prosessene.

Trene personell på inspeksjon og mottaksprosesser på kvalitetskrav.

Trene ingeniør- og vedlikeholdsteamene på riktig valg av kjeder.

Uke 21-24: Full gjennomføring

Volumøkning:

Skift til fullvolumsproduksjon med de kvalifiserte leverandørene.

Eliminer gradvis underpresterende eldre leverandører.

Sett en vanlig tidsplan for leverandørgjennomganger.

Sett og implementer ytelsesdashboards.

Evaluering og forbedring:

Kvartalsvis virksomhetsgjennomgang med nøkkelleverandører

Evaluering av leverandørytelse månedlig

Periodiske leverandørrevisjoner

Aktive tiltak for kostnadsbesparelser


Fase 4: Forbedring og optimalisering (kontinuerlig)

Månedlige oppgaver inkluderer

Analyser leverandørytelse og beregninger

Spor synkende kvalitet/levering

Løs problemer i tide

Mål kostnadsbesparelser og besparelser

Kvartalsvise oppgaver inkluderer

Leverandørbedriftsanmeldelser

Analyser og erstatt gamle etterspørselsestimater

Juster og gjennomgå sikkerhetsaksjer

Gjennomføre markedsundersøkelser (priser, ny teknologi)

Årlige oppgaver inkluderer

Leverandørrevisjoner

Forhandlinger for fornyelse av kontrakter

Anmeldelser av strategiske kilder

Vurder teknologi og innovasjon brukt


Key Performance Indicators (KPIer)

Måler Mål Målefrekvens
Leverandørkvalitet (defektrate) < 0.5% Månedlig
Levering-til rett tid > 95% Månedlig
Kostnadsbesparelser >8 % VS baseline Kvartalsvis
Forsyningskjede < 2 disruptions per year Årlig
Inventar svinger > 6 Kvartalsvis
Reduksjon i totale eierkostnader >12 % over 2 år Årlig

Konklusjon: Strategiske imperativer for fremragende anskaffelse av kjedeforbindelser

Effektiv anskaffelse av motorsykkelkjettinger innebærer mye mer enn en enkel kostnadssammenligning. Dette krever betydelig teknisk dyktighet i å spesifisere typer og konfigurasjoner av kjedekoblinger, og evaluering av leverandører og totale eierkostnader opp mot kvalitet, pålitelig forsyning og forsyningskjedekontroll.

De viktigste strategiske imperativene for fremragende innkjøp inkluderer:

1. Tekniske ferdigheter:Forståelse av kjedespesifikasjoner, inkludert 1/2 pitch kjettingledd, størrelse 35 kjettingledd, størrelse 50 kjettingledd, og rustfrie-stel rullekjedelenker og andre konfigurasjoner muliggjør nøyaktig matching av spesifikasjoner og informerte diskusjoner med leverandører.

2. Leverandørsamarbeid:Å skape strategiske partnerskap med kvalifiserte leverandører, bevege seg utover transaksjonsrelasjoner, muliggjør gjensidig verdiskaping med bedre kvalitet, lavere pris og økt innovasjon.

3. Alt-i kostnadsperspektiv:I tillegg til enhetspris, inkludert kvalitetskostnader, gir logistikkkostnader, lagerkostnader og livssyklusverdi et klarere bilde av den sanne kostnadseffekten av anskaffelsesbeslutninger.

4. Kvalitetsstyring:Effektive kvalitetssystemer som leverandørkvalifisering, innkommende inspeksjon og ytelsesovervåkingsgrensesnitt blokkerer systemer for å forhindre tap og kostbare feil og feil.

5. Forsyningskjedens robusthet:Strategisk varelager og diversifisering av leverandørbaser, sammen med utviklede beredskapsplaner, reduserer risikoen for avbrudd i et komplekst, globalt forsyningsmiljø.

6. Pågående forbedring:Aktiv leverandørutvikling og installasjon av beregninger for ytelse fremmer en -selvopprettholdende syklus med optimalisering, og forbedrer konkurranseposisjonen.

Kjedelenkesystemer er spådd å øke til 3,6 milliarder dollar innen 2030. Å oppnå konkurransefortrinn vil oppstå gjennom tilfredshet oppnådd fra forbedret produktkvalitet, lavere kostnader og pålitelige forsyninger. Bedrifter vil oppnå fortreffelighet ved å behandle kjedeforbindelser med strategisk mestring.

 

Alle leverandører, uavhengig av hvem kjedeleddene hentes, kan bruke prinsippene i veiledningen for å hjelpe til med vellykket anskaffelse. Veiledningen er nyttig for kjøp av rullekjedelenker, industrielle og diverse tilpassede lenker. Mer verdi tilbys når innkjøp integrerer solide leverandørrelasjoner, ingeniørkunnskap, strategisk markedsplanlegging og kvalitetssystemer.

 

Forbedret markedsposisjonering, effektiv forsyningskjedeytelse og lavere totale kostnader oppnås av firmaer som anvender de systematiske innkjøpsstrategiene. Å møte de nye utfordringene innen teknologi og markedet ved å fremme innovasjon fører til fortreffelighet ved innkjøp, som er en reise som aldri tar slutt.

Populære tags: motorsykkel kjede lenker, Kina, produsenter, leverandører, fabrikk, engros, pris, kjøp, høy kvalitet